Univerzitné informačné systémy
UNINFOS 2023

14. - 16. jún 2023
na Prešovskej univerzite v Prešove

Máte záujem?

Zaujímavosti v okolí

 1. Kalvária
  Dostupnosť: 20 minút pešo
  Prešovská kalvária je komplex barokových kaplniek a kostola, nachádzajúci sa na pahorku (265 m n. m.) na západnom okraji Prešova. V minulosti ju považovali za druhú najkrajšiu kalváriu na území Uhorska (po banskoštiavnickej kalvárii). Pochádza z prvej polovice 18. storočia.
  (Zdroj: Kalvária (Prešov) – Wikipédia (wikipedia.org))

 2. Hlavná ulica – pešia zóna
  Dostupnosť: 15 - 20 minút pešo
  • Historické centrum Prešova
   Historické centrum Prešova ponúka možnosť pokojnej prechádzky. Návštevníci ocenia Neptúnovu fontánu, ktorú dal v minulosti postaviť židovský obchodník mestu ako vďaku za to, že mu umožnilo usadiť sa a podnikať v Prešove. K zaujímavostiam v centre patrí štvormetrová socha koňa, ktorá symbolizuje „koňarov”, ako sa Prešovčania nazývajú. Na severnom konci parku je umiestnená socha cisárovnej Sissi.
   (Zdroj: Prešov. Zaujímavosti a tipy v metropole Šariša | Turistika | LepšíDeň.sk (lepsiden.sk))
  • 49. rovnobežka
   Prešov ako jediné slovenské mesto pretína 49. rovnobežka, ktorá meria 26 263 km. Okrem Prešova prechádza ešte mestami ako České Budějovice, Regensburg, Karlsruhe, Chalons-en-Champagne, predmestím Paríža Roissy s letiskom Charlesa de Gaulla, mestom Sarcelles.
   (Zdroj: 49. rovnobežka - GoPrešov.sk - Mestské informačné centrum v Prešove (gopresov.sk))
  • Caraffova väznica
   Budova vznikla v neskorej gotike, na začiatku 16. storočia. Pôvodne slúžila ako sklad vína, keďže v blízkosti sa nachádzala vináreň. Väznica dostala svoje pomenovanie kvôli neslávne známym prešovským jatkám. Pomenovaná bola podľa Antonia Caraffu, ktorý sa narodil v roku 1642 v Neapole. Antonio bol fanatickým kresťanom a tvrdo trestal každého neprajníka. Caraffa chcel dostať Imricha Tököliho, čo sa mu však nepodarilo, a preto poslal nespravodlivo na smrť 24 ľudí. Dodnes v meste stojí pomník, ktorý je venovaný práve prešovským jatkám.
   (Zdroj: Prešov | Severovýchod.sk (severovychod.sk))
  • Divadlo Jonáša Záborského Prešov
   Divadlo Jonáša Záborského je profesionálne činoherné divadlo v Prešove patriace do zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja. Vzniklo v roku 1944 ako Slovenské divadlo v Prešove a odvtedy je jedným z dvoch najväčších divadiel východného Slovenska. V súčasnosti pôsobí v Historickej budove a v Novej budove, dokopy na troch scénach.
   (Zdroj: Divadlo Jonáša Záborského – Wikipédia (wikipedia.org))
  • Konkatedrála svätého Mikuláša
   Kostol bol postavený v polovici 14. storočia ako jednoloďový s charakteristickou hranolovou vežou a neskôr prestavaný na trojloďový objekt. Patrí medzi najkrajšie monumentálne stavby neskorej gotiky u nás. Svojimi rozmermi: dĺžka 54,7 m, šírka 34,45 m a výška 16 m patrí k najväčším kostolom. Patrónom farského kostola je sv. Mikuláš, ktorý sa v 13. storočí tešil veľkej úcte medzi slovenským obyvateľstvom. Prvotný kostol pochádzal z roku 1230 tvoril jednoloďovú stavbu. V roku 1347 ho prestavali a v roku 1515 bol dokončený do dnešnej podoby.
   (Zdroj: Konkatedrála - Farnosť sv. Mikuláša Prešov (rimkat.sk))
  • Katedrálny chrám svätého Jána Krstiteľa
   Katedrálny Chrám svätého Jána Krstiteľa v Prešove je gréckokatolíckou metropolitnou katedrálou. V chráme sa nachádzajú relikvie blažených hieromučeníkov Pavla Petra Gojdiča a Vasiľa Hopka, verná kópia Turínskeho plátna a relikvia svätého Kríža. Kópia Turínskeho plátna je v katedrále od roku 2003, prešovská katedrála ju dostala ako dar od Turínskeho arcibiskupstva v Taliansku. Okrem spomenutých sa v katedrále nachádzajú aj ostatky týchto svätých: Sv. Ján Krstiteľ, sv. prvomučník Štefan, sv. Anastázia, sv. Filip Neri, sv. Anton Padovský, sv. Filoména.
   (Zdroj: Chrám svätého Jána Krstiteľa (Prešov) – Wikipédia (wikipedia.org))

 3. Múzeum Solivar
  Dostupnosť: 10 minút autom, 15 – 20 minút MHD s prestupom
  Solivar v Prešove je národná kultúrna pamiatka a patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku. Je to unikátny komplex technických objektov na čerpanie a varenie soli zo soľanky pochádzajúci zo 17. storočia. Návštevník múzea sa dozvie množstvo informácií o ťažbe, výrobe, spracovaní a využívaní tohto „bieleho zlata“.
  (Zdroj: Múzeum Solivar – Národná kultúrna pamiatka – Slovenské technické múzeum – Múzeum Solivar (muzeumsolivar.sk))

Miesto konania

Prešovská univerzita v Prešove
Ul. 17. novembra 1
080 01 Prešov
Viac informácií TU.

Doprava

Doprava do Prešova vlakom, autobusom alebo autom.
Viac informácií TU.

Ubytovanie

Informácie o ubytovaní nájdete TU.

Stravovanie

Informácie o stravovaní nájdete TU.